Освітній центр Лариси Рибик

Зробіть мене щасливим

Чи можна бути щасливим після втрати близької людини?

Горе та втрата – важке емоційне випробуванняZrobit mene shchaslyvym

Втрата близької людини – це надзвичайно складний досвід. Горе від втрати не минає швидко. Іноді ми роками перепроживаємо втрату та пов’язані з нею важкі емоції, а це втомлює і позбавляє ресурсу.

Оскільки жити тривалий час в стані болю й горя надзвичайно важко, іноді ми починаємо пред’являти претензії своєму найближчому оточенню: «Чому ви не зробите щось, щоб мені стало легше?».

Насправді стан щастя має йти з середини, тож як би не було важко переживати втрату, не варто очікувати, що хтось знов подарує вам щастя та радісні емоції. Ніхто, крім нас самих, не може зробити нас щасливими.

Люди, що втратили найближчих та найрідніших, часто надовго втрачають здатність відчувати позитивні емоції. Вони не дозволяють собі помічати щось хороше та радіти: «Як я можу радіти? Як мені може знов бути добре і затишно, коли найважливішої для мене людини більше немає поруч?» Вони почуваються винними за свою радість та навіть за те, що знову хочуть радіти.

Деколи, відчуваючи біль, людина починає шукати підтримки в оточенні, запитуючи:

«Чому ви не зробите щось, щоб мені стало легше?»

Проте щастя завжди йде зсередини. Ніхто, окрім нас самих, не може подарувати нам внутрішній спокій і гармонію.

💡 Детальніше про  проживання горя можна дізнатися у матеріалах на сайті.

Чому після втрати важко дозволити собі бути щасливим?

Коли ми переживаємо горе та втрату, перед нами постає надзвичайно складна задача – нам треба прийняти реальність, прийняти втрату.

Як прийняти реальність та відновити ресурс?

Процес прийняття втрати починається із турботи про себе:

Але якщо на цьому шляху прийняття ви почнете спочатку, тобто з прийняття себе та власного життя, з розуміння того, що ви, як біологічний організм, потребуєте їжі, сну, фізичної активності, вам буде легше прийняти і факт втрати, і ваші сьогоднішні реалії.

Ваше тіло потребує:
✅ Збалансованого харчування
✅ Повноцінного сну
✅ Регулярної фізичної активності

Без цього буде складно перейти до наступного етапу емоційного відновлення.

Усвідомлення природності радості

З часом важливо зрозуміти: щастя – це також базова потреба людини.

До того ж з часом ви зрозумієте і те, що радіти та отримувати позитивні емоції – це теж важлива потреба.

Здатності радіти, помічати та робити для себе щось, що хоч на хвилинку, але змусить посміхнутись, можна навчитися знову. Ми маємо самі починати шукати маленькі промінчики радості у своєму житті, в кожному дні, вчитися робити для себе тут і зараз те, що в наших силах, щоб знов відчути смак життя.

Як зробити перші кроки до відновлення?

Це почне виходити не одразу, адже після втрати близької людини в нашому житті ще так багато горя й болю. І навряд чи це допоможе їх позбутися.

Але це зігріє вас і ви знову почнете піклуватися про себе, своє тіло, простір навколо і з часом зможете повернутися до більш наповненого життя, в якому знов є місце радості та щастю.

 

Де знайти підтримку?

Переживання втрати – довгий процес, але ви не одні. На сайті LarysaRybyk.com.ua є багато корисних матеріалів про психологічну підтримку та роботу з горем.

📌 Читайте також:
🔹 Як пережити втрату та не втратити себе
🔹 Чому важливо дозволяти собі радість навіть після важких втрат
🔹 Знайдіть баланс: як турбота про себе допомагає пережити горе

Якщо ви відчуваєте, що готові пройти навчяння для психологів та підтримувати тих, хто переживає втрату – записуйтесь на курс «Терапія горя» від Лариси Рибик (деталі тут).

Пам’ятайте: Зробіть мене щасливим – це прохання, яке можна адресувати лише собі. Адже справжнє щастя – це внутрішній стан, над яким варто працювати. 💙

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top