Освітній центр Лариси Рибик

Чому психологічна допомога при втраті не завжди є ефективною?

Часто люди, які переживають втрату, не бажають звертатися за професійною психологічною допомогою через те, що переконані – психолог не допоможе.

 

Дійсно, жоден психолог не в змозі змінити те непоправне, що вже відбулося. Ніхто не здатен повернути близьку людину у ваші обійми та відмотати час назад. 

 

«Дива не відбудеться. Тож який сенс у вашій допомозі, якщо в моєму житті нічого не зміниться?», – часом чують психологи від скорботних. Проте ми можемо допомогти по-іншому. Ми можемо підтримати згорьовану людину на її шляху переживання горя та втрати.

 

Та часом і професійна психологічна допомога не спрацьовує. Чому так відбувається? Іноді через те, що психологи в терапії застосовують «старий» інструментарій, спираючись на лінійні моделі переживання втрати.

 

Та нові дослідження у сфері психології горя, доводять, що процес горювання є більш складним, ніж його раніше уявляли. Один з підходів до роботи з горем, який, з урахуванням актуальних знань про нелінійність процесу горювання, є зараз найпопулярнішим, представляє собою подвійну модель адаптації, коли в фокусі тримають і горе, і адаптацію скорботного до подальшого життя.

 

На правду, горе неможливо вилікувати жодними вправами. Але психолог може допомогти адаптуватися до нового життя після втрати, відшукати нові сенси та опори, щоб продовжувати жити далі. В цьому контексті на увагу заслуговує підхід, що передбачає виконання скорботним певних «задач горя». Коли горе розглядається як активний процес адаптації, шлях переживання втрати складається з задач, таких як формування пам’яті про померлого чи пошук нового сенсу, які потрібно вирішити. 

 

Кожен психолог має свій стиль роботи, свої моделі та техніки. Не завжди те, що скорботному не підходить певний формат психологічної допомоги, означає застосування застарілих моделей. Згорьованій людині може щось не підійти, і це цілком нормально.

 

Але, оскільки навчання про переживання горя й досі часто відбувається з урахуванням неактуальних моделей, сучасному психологу потрібно постійно вчитися та опановувати найновіші знання з терапії горя. 

 

Навчайтесь та допомагайте якісно, адже скорботні потребують нових ефективних підходів.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top