Освітній центр Лариси Рибик

Мова скорботи. Як висловити співчуття та підтримку при втраті

Не існує таких правил, які б врегульовували, як правильно пережити втрату, як правильно нести цю непосильну ношу, правильно реагувати та проявляти горе. Немає жодного «правильно». 

В кожної людини свій спосіб подолання, свій сценарій і своя мова скорботи. Тож, мова скорботи – це дуже особистий та суб’єктивний набір способів висловлення або стримування емоцій при переживанні втрати.

Навіть в одній родині кожен матиме свій унікальний набір проявів скорботи. Одна й та сама фраза, що сказана з різною інтонацією, виразом обличчя та внутрішнім посилом, буде звучати по-різному.

Існують 4 режими висловлення скорботи, що відображають спосіб висловлення горя:

  • Вербальні відповіді.

Це мовлення, вислови та формулювання, які дають можливість соціуму почути та зрозуміти скорботного. В такий спосіб, підбираючи зрозумілі та доступні слова і вирази, на кшталт: «Мені погано», «Мені важко», «Я дуже сумую», скорботний дає зрозуміти іншим, що йому потрібна допомога, підтримка та співчуття.

  • Невербальні відповіді.

Не завжди оточуючі мають можливість зчитати прояви скорботи, адже іноді це міміка або положення тіла, а іноді – тотальне мовчання та задумливий стан. Часом згорьована людина взагалі не здатна проявляти будь-які емоції – і це також є частиною її мови скорботи. В такій ситуації оточення починає додумувати, що насправді відбувається в душі скорботного.

  • Фізичні реакції.

Це те, як реагує на переживання горя та втрати наше тіло. Фізичні реакції, якими «говорить про втрату» тіло, можуть бути дуже різноманітними: порушення сну та апетиту, неконтрольовані зітхання та схлипи, сплески рухової активності. Все це свідчить про порушення фізіології людини через реагування на складні життєві обставини, зокрема на важку втрату.

  • Фізична активність.

Цей режим висловлення скорботи проявляється у дотриманні та виконанні поминальних традицій та ритуалів, у плануванні й організації поховання, а інколи навіть у різкій зміні поведінки, розірванні зв’язків зі звичним оточенням, зміні діяльності та місця проживання.

Будьте уважні до тих, хто просто зараз переживає втрату, адже інколи мовчання скорботного «говорить» про його горе, голосніше за слова.

Роль мови у процесі скорботи

Мова відіграє важливу роль у процесі переживання горя. Вона допомагає виразити емоції, поділитися спогадами та знайти підтримку. Використання правильних слів може полегшити біль втрати та сприяти зціленню.

Психологічна підтримка при втраті

Якщо ви або ваші близькі переживаєте втрату, важливо звернутися за професійною допомогою. Психологи, які спеціалізуються на терапії горя, можуть надати необхідну підтримку та допомогти пройти через цей складний період.

Пам’ятайте, що кожна людина переживає горе по-своєму. Будьте терплячими до себе та інших, і не соромтеся звертатися за допомогою, коли це необхідно.

Ця стаття підготовлена Ларисою Рибик, кандидатом психологічних наук та спеціалістом у темі горя та втрати. Дізнайтеся більше про її наукову діяльність та освітні програми на сторінці Про наукову діяльність.

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top