На сайті https://www.psyhelp.com.ua/ нещодавно вийшла стаття про головні причини психосоматичних захворювань. В даній публікації ми більш детально розкажемо про психосоматику горя. Як людське тіло реагує на втрату, з чим виникають основні труднощі? Також надамо кілька порад для самодопомоги.
Фізичні прояви психічного стану
Уникнути втрати неможливо, кожна людина рано чи пізно проживає цей досвід. Однак те, що горе – це природний процес, не робить його більш простим або приємним. Для багатьох людей переживання втрати стає найбільш важкою подією за все життя.
Реакція тіла на горе може бути різною. Це залежить від багатьох факторів: обставин, за яких сталась трагедія, ступеню близькості з втраченою людиною, особистих якостей скорботного та інших чинників. Зокрема має значення час, який минув з моменту події. Деякі реакції на горе є цілком нормальними в перші тижні (місяці, роки). Однак, якщо вони продовжуються протягом тривалого терміну (кілька років, десятиліття), це може свідчити про застрягання в горі. Тобто людина не може пройти через всі стадії та інтегрувати втрату у свій життєвий досвід.
Психосоматика втрати. Як тіло показує, що людина горює:
- Проблеми з диханням – цей спектр проблем зустрічається дуже часто, людині важко робити глибокі вдихи, її дихання може ставати поверхневим.
- Відчуття кому в горлі, здавлення грудної клітини.
- Порушення графіку сну – безсоння, уривчастий сон, денна сонливість.
- Зміна апетиту та харчових звичок – дехто може бути схильним до поїдання калорійної їжі (смаженої, солоної, солодкої), інші навпаки, забувають поїсти взагалі.
- Зміна ваги.
- Відчуття болю в різних частинах тіла.
- Ослаблення імунітету (часті застуди та поява інших захворювань).
Заблокована злість: небезпека для тіла
Експерти, які працюють із темою втрати, говорять про те, що в багатьох скорботних людей неможливість виразити злість призводить до накопичення напруги у щелепі. Такі люди можуть постійно стискати зуби, через що відбувається руйнування емалі і створюється напруга у м’язах голови та шиї.
Якщо стресовий стан продовжується, напруга охоплює верхню частину тіла та розповсюджується вниз. Може страждати жовчний міхур та жовчні протоки. Потім стаються збої в роботі шлунку, кишківника та підшлункової залози.
Наступний етап – поширення напруження на хребет, поперек та суглоби. Зокрема починають боліти коліна і стопи.
Відчуття порожнечі після втрати: як це впливає на тіло
До складу команди Лариси Рибик входять найкращі психологи, що працюють з темою горя та втрати. Завдяки постійній практиці вони помітили певні закономірності.
Люди, які відчувають порожнечу і непевність після втрати, поступово починають сутулитись. В них можуть боліти очі, зона потилиці, а також спина між лопатками.
Самодопомога при втраті: як полегшити фізичні симптоми
Переживання втрати – це індивідуальний процес. Не можна його підганяти, намагатись вмістити в певну систему або обмежені рамки. Коли скорботним людям надаються вимоги та стандарти для того, щоб скерувати емоції та відчуття, це призводить до погіршення їхнього стану.
Тому перша рекомендація від психологів – бути чуйним до себе, відмічати зміни у своєму стані, піклуватись про своє тіло та ментальне здоров’я. За цими загальними фразами стоїть дотримання щоденної рутини (гігієнічні процедури, звичайний режим харчування, помірна фізична активність). Також важливо намагатись природньо проживати всі емоції, які виникають. Через блокування відчуттів переживання горя може проходити значно тяжче. Це навіть призводить до небезпечних наслідків.
Якщо людина помічає, що їй важко зробити глибокий вдих, вона може вдатись до наступної вправи. Це дуже проста і доступна кожному самодопомога – спочатку зробити кілька поверхневих вдихів, а потім один глибокий видих. Повторювати вправу потрібно до тих пір, поки не вдасться зробити повноцінний глибокий вдих. Однак не варто себе примушувати і силувати. Процес має бути вільним і природним.
Більше інформації про психосоматику втрати і вправи для самодопомоги шукайте у відео.