Освітній центр Лариси Рибик

ПОЧУТТЯ ВИНИ при переживанні смерті близької людини # 1

Горе – це комплекс емоцій та почуттів, які впливають на наші думки та на нашу поведінку.

На думку К. Ізарда, в основі горя лежить смуток страху та вина.
Поговоримо сьогодні про почуття провини.
Почуття провини досить поширене явище, але досить ірраціональне. Ми звинувачуємо себе: «Чому я не змусила його покинути цю роботу? Тоді він був би живий», «Якби я раніше потягла його до лікаря…», «Навіщо я дозволила йому сісти за кермо?» та таких питань мільйон.

Ми страждаємо від докорів совісті з приводу того, що були несправедливими до своїх близьких, приділяли мало уваги, рідко говорили слова кохання і часто чіплялися по дрібницях.
Вина складається з таких компонентів як каяття, смиренність, смуток та гнів. Всі ці емоції спрямовані на себе і свідчать, що було зроблено щось не так, є помилка. Смерть це помилка і її треба виправити. Думка на тему «якби …» стають до певної міри нав’язливими. Ми хочемо повернути все назад, ніби трагічний етап життя — це чернетка і її можна переписати чисто. У своїй уяві ми програємо ідеальний сценарій життя, якби близький повернувся.

Ірина, 36 років, розповідала: «Майже дванадцять років мій чоловік дарував мені квіти. І це було не тільки у свята, а щоразу як з вази зникали зів’ялі. За кілька днів до загибелі, він приніс букет трояндових троянд і жартома запитав, чому це він завжди дарує квіти, а йому ніколи. Коли я побачила труну, заповнену трояндами, я почала голосити «я щотижня даруватиму тобі квіти, тільки прокинься». І навіть деякий час після похорону, коли я бачила троянди, я подумки говорила «краще б тобі дарувала квіти, щоб ти тільки був живий».

Ці прояви абсолютно нормальні та природні реакціями на втрату. Таким чином, у компромісній формі проходить робота горя. Фантазії на тему ймовірного порятунку коханого приховують бажання контролювати події, що відбуваються у житті. Це своєрідна втеча від реальності, але в такий спосіб людина приміряється із втратою. Зазвичай людина у скорботі перевищує свою провину. А іноді чують від когось «ти винна» і тяжкість провини збільшується.

Далі буде

Бережіть себе та своїх близьких.
Лариса Рибик

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to Top